Jak stworzyć rzut mieszkania online?

24/08/2020

Zdjęcie: Jak stworzyć rzut mieszkania online?

Aplikacje pozwalające stworzyć rzut nieruchomości online ułatwiają wizualizację nieruchomości i pomagają nam zaprojektować optymalny podział naszego mieszkania. Decydując się na zakup nieruchomości powinniśmy wiedzieć jaki jest rozkład poszczególnych pomieszczeń i układ całej nieruchomości. Zatem kiedy pojawia się potrzeba stworzenia rzutu mieszkania i w jaki sposób powinniśmy się za to zabrać?

Są to najczęstsze pytania zadawane przez właścicieli nieruchomości, osoby kupujące wymarzone mieszkanie i również przez pośredników nieruchomości. To właśnie oni mają kontakt z nieruchomościami oraz ofertami dostępnymi na portalach nieruchomości.

Graficzne przedstawienie rozkładu nieruchomości jest nieocenioną pomocą ułatwiającą nam zapamiętanie poszczególnych pomieszczeń. Tworzymy sobie również możliwość zmiany aranżacji dostępnej powierzchni. Kupując meble możemy lepiej wyobrazić sobie jak zagospodarowana zostanie dostępna przestrzeń.

kiedy potrzebujemy program do rysowania rzutów mieszkań?

To właśnie programy ułatwiające tworzenie rzutów mieszkań online mogą nam oszczędzić dodatkowy czas na aranżację i zmianę powierzchni naszej nieruchomości. Natomiast rzuty zamieszczane w ogłoszeniach nieruchomości na portalach ułatwiają kupującym i najemcom poruszanie się po nieruchomości w trakcie oglądania zdjęć.

Dlatego właśnie każdy właściciel sprzedający swoją nieruchomość i pośrednik nieruchomości powinien w pierwszej kolejności zadbać o czytelność swojej oferty dodając do niej poglądowy bądź techniczny rzut nieruchomości.

Co powinien mieć dobry program do rzutów mieszkań?

Przede wszystkim powinien być łatwo dostępny i prosty w obsłudze. Rzuty tworzone na własne potrzeby i potrzeby ogłoszeń nieruchomości powinny być przejrzyste i poglądowe. To znaczy, że powinny przedstawiać rozkład poszczególnych pomieszczeń i obrys całej nieruchomości. 

Specjalistyczne rzuty przygotowane przez architektów wymagają znajomości programów, których obsługa jest trudna, czasochłonna i wymaga praktyki.

Dlatego właśnie jeżeli decydujemy się samemu stworzyć poglądowy rzut techniczny naszej nieruchomości powinniśmy szukać prostych  i łatwo dostępnych rozwiązań.

plan mieszkania rysunek techniczny

Rzut 2D czy 3D mieszkania – którą opcję wybrać?

Nie każdy program oferuje funkcje rzutów mieszkań 3D, która czasami jest przydatna i niezbędna. W szczególności jeżeli zależy nam na sprawdzeniu (wyobrażeniu sobie) jak zmieni się wystrój naszego pomieszczenia / nieruchomości jeśli:

  • zmienimy kolor ściany, 
  • zmienimy rodzaj podłogi,
  • dodamy meble 
  • dodamy/usuniemy lub przesuniemy ścianę.

Rzuty 3D nieruchomości przede wszystkim przygotowane są przez architektów projektujących nową koncepcję aranżacji naszej czy też interesującej nas nieruchomości. To właśnie doświadczenie architekta i umiejętność obsługi zaawansowanego oprogramowania sprawia, że przygotowana wizualna koncepcja aranżacji powierzchni jest również podstawą projektu wykonawczego. 

rzut 3d nieruchomości w rzeczywistości

Zyskujemy dzięki temu obraz podstawowych kosztów związanych z zakupem materiałów oraz na podstawie przygotowanego projektu otrzymamy również dokładny kosztorys prac remontowo/budowlanych od firmy wykończeniowej. 

Powinniśmy również pamiętać, o tym że wiedza i doświadczenie architekta projektującego nową koncepcję aranżacji jest niezbędne. Niezależnie od tego jak dobrą wyobraźnią dysponujemy to właśnie doświadczenie architekta oraz znajomość aktualnych i dostępnych materiałów na rynku sprawia, że aranżacje 3D są ciekawe, funkcjonalne i przede wszystkim wykonalne w naszym budżecie.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się jak zrobić dobry projekt mieszkania, zdecydowanie z pomocą przyjdzie doświadczony architekt wystroju i aranżacji wnętrz. Jeżeli chcesz wyłącznie dokonać pewnych zmian wizualnych i budowlanych możesz wtedy posiłkować się prostszym rozwiązaniem.

Naszkicuj rozkład swojego mieszkania, wprowadź podstawowe zmiany i przekonaj się czy technicznie i wizualnie Twoje potrzeby zostaną spełnione. 

Programy do rzutów 2D mieszkań

Kiedy powinniśmy zainteresować się programem dającym możliwość stworzenia prostego poziomego rzutu mieszkania?

Przede wszystkim tworząc szkice nieruchomości, które zostaną użyte w ogłoszeniach nieruchomości na portalach. Klient zyskuje obraz całej nieruchomości dzięki czemu od razu wyobrazi lepiej sobie całą nieruchomość oraz lepiej ją zapamięta.

Oferty nieruchomości, które nie zawierają rzutu mieszkania z wymiarami czy też z obliczoną powierzchnią każdego pomieszczenia krócej utrzymują uwagę klienta przeglądającego oferty. Wiąże się również z tym mniejsza liczba potencjalnych zapytań klientów zainteresowanych mieszkaniem.

Jeżeli klient nie potrafi sobie wyobrazić czy oglądana nieruchomość spełni jego potrzeby związane z rozkładem pomieszczeń, może szybko stracić zainteresowanie oglądaną ofertą.

Poniżej opisuję wyłącznie aplikacje, które mi osobiście przypadły do gustu w użytkowaniu. Kierowałem się przede wszystkim dostępnymi funkcjami, które mogłem przetestować zaraz po uruchomieniu aplikacji. Szukałem aplikacji, które umożliwiały prostą i intuicyjną edycję tworzonych rzutów.

Aplikacja Kazaplan Leroy Merlin

Aplikacja dostępna w ramach współpracy z Leroy Merin oferuje możliwość tworzenia rzutów w wersji 2D jak i również 3D. Jest bardzo rozbudowaną darmową aplikacją posiadającą bogatą bibliotekę mebli i elementów dekoracyjnych. Jest jedną z bardziej popularnych aplikacji na polskim rynku.

Sweet Home 3D

Rozbudowana aplikacja oferująca możliwość stworzenia zarówno rzutów 2D jak i 3D. Posiada bogatą bibliotekę obiektów. Dostępna jest wersji stacjonarnej po zainstalowaniu oprogramowania na komputerze.

Archiplaner.pl

Program dostępny w wersji online. Posiada bibliotekę gotowych szablonów umożliwiającą dalszą edycję i szybki eksport rzutu. Każdy utworzony roboczy rzut zapisuje się w koncie użytkownika. Prosty w obsłudze.

https://archiplaner.pl/

Programy do rzutów 3D nieruchomości

Dwa programy do tworzenia rzutów 3D mieszkań online są moimi ulubionymi rozwiązaniami również przy tworzeniu koncepcji 3D mieszkania. Jednym z kluczowych czynników wyboru, którym się kierowałem opisując dwa powyższe programy do 3D rzutów nieruchomości to płynność działania.

Każdy program, który ograniczał swobodę tworzenia rzutu poprzez powolne wczytywanie się obiektów czy też zacinanie się w trakcie tworzenia pomieszczeń był dla mnie mniej interesujący.

Poniższa lista zawiera pozycje programów do rzutów, które miałem możliwość testować:

  • kazaplan
  • Sweet Home 3D

Jaki program do tworzenia rzutów online wybrać?

Jeżeli chcesz przede wszystkim przygotować rzut 3D przedstawiający koncepcję aranżacji powierzchni to idealnym rozwiązaniem będzie jeden z wymienionych przeze mnie wyżej programów. 

Bezpłatnie przygotować rzut możesz korzystając z :

  • kazaplan – ze znakiem wodnym w prawym dolnym rogu
  • Sweet Home 3D – bez znaku wodnego
  • archiplaner.pl – ze znakiem wodnym na całym obszarze roboczym

 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Nieruchomości - słownik najważniejszych pojęć

Przewiń na górę strony
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.