Szkolenia nieruchomości dla pośrednika – co wybrać

08/05/2021

Zdjęcie: Szkolenia nieruchomości dla pośrednika – co wybrać

W tym artykule dowiesz się jaką rolę w pracy pośrednika nieruchomości odgrywają  kursy i szkolenia uzupełniające. Dowiesz się również dlaczego warto się szkolić oraz jakie możliwości rozwoju dostępne są dla agentów nieruchomości na polskim rynku.

Systematyczne podnoszenie umiejętności sprzedażowych jest możliwe poprzez:

  • aktywne warsztaty;
  • szkolenia;
  • nowo zdobytą wiedzę z książek;
  • kursy i poradniki stanowiące niedoceniony sposób na zwiększenie naszego rocznego przychodu.

Do tego doliczmy również praktykę w biurze nieruchomości i mamy komplet. Z takim zapleczem, każdy – nawet początkujący – może zrobić karierę w nieruchomościach. Pytanie tylko od czego zacząć, w jakiej kolejności i czy na pewno potrzebuję tylu kursów, szkoleń i książek?

Jakie szkolenia powinien odbyć pośrednik nieruchomości?

Ponieważ mamy wysokie wymagania i oczekujemy szybkich efektów, które przełożą się od razu na nasze zarobki, powinniśmy na początku zastanowić się jaka jest nasza baza wiedzy i warsztat naszej pracy. Najgorszym zjawiskiem bowiem podczas wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości jest stagnacja. Jest to przeświadczenie o tym, że nie ma już żadnej płaszczyzny w jakiej moglibyśmy się rozwijać i o tym, że o danej branży wiemy już wszystko. Błąd!

Jaki powinniśmy obrać plan szkolenia, żeby efekty naszej pracy pojawiły się szybciej?

Sukces w branży nieruchomości zależy od posiadanego przez nas  doświadczenia. Nabywany je nieustannie od momentu rozpoczęcia swojej przygody z nieruchomościami. By poczuć się pewnie na rynku potrzebujemy około roku czasu systematycznej pracy. Działamy wówczas według wypracowanego wcześniej modelu, który pozwala nam stąpać po rynku nieruchomości pewnie i efektywnie.

fundamenty szkoleń w nieruchomościach

Plan szkoleń nieruchomości – pierwszy krok

Pierwszym krokiem na drodze do poznania i zrozumienia mechanizmów jakimi rządzi się rynek nieruchomości mogą być właśnie książki. Posiadanie własnej perspektywy pomoże szybciej przyswoić wiedzę, którą następnie zdobywamy  w praktyce.

Rozwój w pracy jako pośrednik nieruchomości możemy obrazowo porównać do nauki żeglowania po rzece, jeziorach, morzu i oceanie. Zawsze w żeglarstwie swoją przygodę zaczynamy od poznania jachtu, jego budowy, przepisów, które obowiązują na wodzie. Następnie uczymy się żeglować, robić zwroty, cumować. W międzyczasie uczymy się meteorologii, żeby przygotować się na zmianę pogody.

podstawy szkolenia nieruchomości

Przychodzi pierwszy sztorm i przychodzą bezcenne doświadczenia, na które nie przygotuje nas żadna książka. Tak właśnie jest w branży pośrednictwa nieruchomości. Gdy sfinalizujesz swoją pierwszą transakcję, która jest efektem systematycznej pracy z klientem oraz ofertą nieruchomości – poczujesz moc możliwości i zastrzyk motywacji do dalszego rozwoju Twoich kompetencji oraz Twojej kariery zawodowej.

Natomiast gdzieś trzeba wykonać swój pierwszy krok —> i to właśnie wiedza teoretyczna pozwoli nam dynamicznie wejść realia rynku nieruchomości.

Bez solidnej dawki wiedzy:

  • będziemy popełniać błędy spowodowane naszym brakiem wiedzy
  • możemy doprowadzić do negatywnej decyzji kredytowej klienta kupującego –> przekazując niepełne lub nieprawdziwe informacje
  • przy pierwszej problematycznej sytuacji –> zamiast skupić się na rozwiązaniu skupimy się na problemie
  • zamiast wzmacniać własne przekonanie, że potrafimy pomóc klientowi –> możemy czuć dyskomfort i zniechęcić się przy pierwszych technicznych pytaniach od klienta, na które odpowiedzi nie znamy

Dlatego swoją drogę w pośrednictwo nieruchomości zacznijmy od poznania rynku nieruchomości, aspektów prawnych związanych z obsługą rynku i transakcji na rynku nieruchomości. Poznajmy podstawowe definicje i pojęcia, które pojawiają się w codziennej pracy pośrednika nieruchomości.

Następnie możemy przejść do poznania samej specyfiki zawodu pośrednika, schematów działania, narzędzi, dzięki którym wykonanie podstawowych rutynowych czynności będzie prostsze.

Na tym etapie możemy z powodzeniem pracować nad naszymi kompetencjami sprzedażowymi, które będziemy rozwijać przez całą karierę. W międzyczasie warto również dowiedzieć się  jakie mamy dostępne sposoby reklamy i marketingu naszych usług w branży nieruchomości – żeby pozyskać klientów z którymi będziemy pracować.

fundamenty rozwoju pośrednika nieruchomości

Kurs pośrednika nieruchomości z aspektów prawnych

Pierwszym istotnym elementem jest wiedza z zakresu przepisów prawnych dotyczących nieruchomości. Podczas dokonywania transakcji musimy być w stanie określić:

  • status prawny nieruchomości,
  • jaka dokumentacja jest potrzebna do sfinalizowania sprawy,
  • jakie czynniki ograniczają przeprowadzenie takiej transakcji
  • i ostatecznie jak powinniśmy ją przeprowadzić, by była ona w pełni zgodna z przepisami prawa.

Wiedza ta pozwala nie tylko na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji. Pozwala ona również wzmocnić pewność siebie podczas przeprowadzania transakcji, ponieważ wiemy jakimi warunkami prawnymi opatrzone jest nasze zajęcie, co również przekłada się na efektywność naszych działań. Nie zapominajmy też, że pewność siebie znacząco wpływa na przekonanie klienta, że ma do czynienia z dobrym pośrednikiem. Ma to bezpośrednie przełożenie na nasze zarobki. 

Kurs na agenta nieruchomości

Zdecydowanie dobrym pierwszym krokiem jeśli chodzi o szkolenia i kursy dla pośrednika nieruchomości z tej płaszczyzny będzie Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Polska Federacja oferuje kursy pośrednika w obrocie nieruchomościami,  które kończą się egzaminem oraz otrzymaną licencją. Od wielu lat przez PFRN są prowadzone szkolenia nieruchomości poprzez Stowarzyszenia zlokalizowane w naszych miejscowościach.

We Wrocławiu będzie to Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości – DOSPON, gdzie część naszych agentów nieruchomości z naszego biura miało możliwość przejść kurs, zdać egzamin i potrzymać licencję. W międzyczasie oczywiście możesz posiłkować się literaturą dostępną na rynku oraz publikacjami pojawiającymi się w Internecie.

W międzyczasie możesz przeczytać również kilka artykułów dotyczących aspektów prawnych, które napisałem na blogu:

Dlaczego watro jest zrobić taką licencję właśnie w  Stowarzyszeniu?

  1. Po pierwsze mamy dostęp do doświadczenia właścicieli biur nieruchomości, którzy są zrzeszeni i prowadzą zajęcia –> co jest olbrzymią wartością.
  2. Mamy przede wszystkim dostęp do specjalistów na rynku nieruchomości, którzy przerobili skomplikowane i niekiedy bez wyjścia transakcje –> a gwarantuję Ci, że bez wiedzy jak trudną transakcję poprowadzić zapewne stracisz sporo czasu, nerwów i utraconych korzyści finansowych. Ponieważ czas mamy tylko jeden.
  3. Również zyskasz dostęp do społeczności agentów nieruchomości, którzy już działają i podnoszą swoje kompetencje kursami dla pośredników nieruchomości.
  4. Dodatkowo będziesz na bieżąco ze szkoleniami organizowanymi cyklicznie, które powstają w oparciu o potrzebę klientów, czyli nas pośredników nieruchomości.

Szkolenia nieruchomości z procesu/schematu pracy agenta

Kolejnym krokiem na drodze do naszej samodzielności w pracy jako agent nieruchomości jest poznanie procesu oraz schematu pracy agenta nieruchomości. Składa się na to przede wszystkim umiejętność korzystania z narzędzi takich jak:

Następnie skłaniamy się ku poznaniu określonych schematów pracy agenta:

  • w celu pozyskania nowych ofert nieruchomości dostępnych na rynku –> czyli cold calling
  • proces dodania i stworzenia określonej oferty nieruchomości – w oparciu o zebrane informacje od właściciela
  • schemat przeprowadzenia pozysku nieruchomości
  • proces przeprowadzenia prezentacji nieruchomości

To wszystko powoduje, że im więcej pracujemy tym obowiązków przybywa. Z pomocą przychodzi odpowiednia organizacja pracy, którą uczymy się najlepiej pracując z bardziej doświadczonym pośrednikiem nieruchomości od nas.

Odpowiednia organizacja w pracy agenta nieruchomości

W zawodzie pośrednika nieruchomości podstawową kwestią jest dobrze funkcjonująca organizacja pracy. Na samym początku pamiętać musimy, że narzędzia jakimi się posługujemy są jedynie pomocą, pozwalającą na podniesienie skuteczności naszych działań i na sprawną organizację dnia, tygodnia czy miesiąca pracy. 

Na tym etapie zdecydowanie możemy zainteresować się praktyką w jednym z biur nieruchomości w naszej lokalizacji. Jeżeli nie możemy liczyć na płatny staż, a mamy do dyspozycji sporo wolnego czasu – możemy zaproponować bezpłatne praktyki przynajmniej na 2-3 tygodnie. W tym czasie dokładnie przyjrzymy się pracy doświadczonych pośredników nieruchomości.

Dodatkowo opanujemy również ich sprawdzone schematy jeśli chodzi o organizację codziennych zadań.

szkolenia nieruchomości - narzędzia pracy pośrednika

Następnie można wyszczególnić jeszcze dwie kluczowe grupy kompetencji, które nabywamy już działając i zdobywając doświadczenie praktyczne. A są nimi szkolenia nieruchomości z zakresu marketingu ofert, budowania i promocji swojej marki.

Oraz szkolenia sprzedażowe podnoszące nasze kompetencje oraz naszą świadomość, odpowiadającą za zrozumienie potrzeb klienta.

Szkolenia marketingowe nieruchomości

Drugim szkoleniem, które warto podjąć na tym stanowisku, wiąże się stricte z kwestiami marketingowymi. Umiejętność odpowiedniego fotografowania obiektów transakcji (home staging), a w późniejszym etapie umiejętność przygotowania oferty, która przykuje wzrok potencjalnych klientów, ma fundamentalne znaczenie w kwestii naszych zarobków. Dobrze przygotowane ogłoszenie stanowi również mocny element, służący do budowania swojej marki w sieci. W dzisiejszych czasach dobrze prowadzone konta na social mediach czy własna strona internetowa jest niemalże podstawą jaką powinniśmy popełnić w celach marketingowych.

To my jesteśmy swoją najlepszą reklamą

Należy również pamiętać, że pracując jako pośrednicy, stajemy się nimi całodobowo, a nie tylko na osiem godzin dziennie. Wobec czego dbanie o swój wizerunek, nie tylko w sieci, jest kluczową kwestią jeśli chodzi o rozwój swojej marki. Bardzo istotnym czynnikiem w zawodzie pośrednika jest prezentacja. Nie chodzi tu tylko o umiejętność prezentowanych nieruchomości. Chodzi tu o prezentację własnej osoby. Kwestia ubioru- elegancki, jednak wywołujący w kliencie poczucie komfortu a nie onieśmielenia. Dodatki- odpowiednio zbilansowane i dobrane w sposób estetyczny, bez przepychu. Są to z pozoru błahe kwestie mające jednak bezpośredni wpływ na postrzeganie naszej osoby w oczach klienta.

Szkolenia umiejętności sprzedażowych przy pracy z klientem

Umiejętności sprzedaży i negocjacji są w branży nieruchomości nieodłącznymi elementami. Odpowiednio dobrana mowa korzyści, umiejętność negocjacji warunków współpracy z klientem, dobranie dla klienta najlepszych dla niego rozwiązań, jednocześnie wyciągnięcie z transakcji maksimum korzyści – wszystko to opiera się o dobrze rozwiniętą umiejętność sprzedaży. Umiejętnie przeprowadzony proces negocjacji z klientem pozwoli na zachowanie dobrych relacji po obu stronach. Wielce prawdopodobne jest, że w takim przypadku ów klient poleci osobom trzecim nasze usługi. To z kolei stanowi istną siłę napędową zawodu pośrednika nieruchomości.

Podsumowanie

Wszystkie te narzędzia i szkolenia stanowią jedynie podstawę do efektywnego wykonywania zawodu agenta nieruchomości. Tych aspektów jest oczywiście więcej, jednak wspomniane wyżej stanowią absolutny fundament w tym fachu. Nie zapominajmy jednak, by całą wiedzę nabytą podczas szkolenia od razu przekuć w działania. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że najlepiej uczymy się, podczas gdy sami eksperymentujemy z nowo nabytą wiedzą.

Przejdź do poprzedniego artykułu Previous article

Jak założyć biuro nieruchomości - w 3 krokach

Next article Przejdź do następnego artykułu

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Przewiń na górę strony