Domy szeregowe we Wrocławiu – rozwiązanie dla każdego

17/08/2016

Zdjęcie: Domy szeregowe we Wrocławiu – rozwiązanie dla każdego

Domy szeregowe zawsze stanowiły alternatywę dla klientów ceniących zieleń oraz własną wydzieloną przestrzeń. Ten artykuł powstał z myślą wprowadzenia Ciebie w  możliwości zakupu tego typu nieruchomości na terenie Wrocławia i jego okolic.  Od 2016 roku sytuacja dostępności bliźniaków i szeregówek zmieniała się diametralnie.

W 2016 roku za 1oo metrowy dom szeregowy we Wrocławiu trzeba było zapłacić praktycznie tyle samo ile teraz kosztuje 4 pokojowe mieszkanie.

Komfortowe domy w zabudowie szeregowej

Osoby planujące zakup własnego mieszkania mają tak naprawdę ogromny wybór różnego rodzaju możliwości. Jedni bardziej skłaniają się w kierunku miasta, innych ciągnie do zabudowy wolnostojącej na wsiach. Ciekawą opcją, która włączy w sobie cechy zarówno mieszkania w mieście, jak i domu wolno stojącego na wsi, jest zabudowa szeregowa, która z każdym rokiem staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Bardzo często tego rodzaju mieszkania w zabudowie szeregowej nazywane są własnymi domami w blokach- z jednej strony gwarantują spory metraż oraz prywatność, ale z drugiej strony oznaczają także bliskość sąsiadów. Dla osób, które są zainteresowane takimi właśnie mieszkaniami na rynku dostępnych jest wiele opcji nowoczesnych inwestycji przy największych.

Domy szeregowe, czyli jakie?

Dom szeregowy to budowla, której boczne ściany łączą się ze ścianami domów sąsiadów. W przypadku segmentów skrajnych wspólna jest jedna ściana, segmenty centralne mają dwie ściany wspólne. Aby taką zabudowę móc nazwać szeregową, trzeba zestawić ze sobą co najmniej 3 segmenty. Ze względu na ścisłe przyleganie budynków, takie rozwiązanie jest przede wszystkim energooszczędne i pozwala na sporą redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, zwłaszcza w przypadku segmentów centralnych. Zdarza się, że segmenty skrajne są szersze i odrobinę bardziej luksusowe. Jednak, ze względu na mniejszą izolację cieplną często występują w niższych cenach. Tak naprawdę wybór domu z segmentu centralnego czy skrajnego zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. W zależności od rodzaju inwestycji, niektóre domy szeregowe dodatkowo posiadają systemy wentylacji mechanicznej, które dodatkowo pozwalają na odzysk utraconego z budynków ciepła.

Dlaczego właśnie szeregówki we Wrocławiu?

Sporą zaletą domów szeregowych jest ich usytuowanie. Tego typu inwestycje zazwyczaj powstają na przedmieściach miast- nie jest to ścisłe, wiecznie zatłoczone centrum, ale też nie jest to dom wolnostojący na wsi. Bliskość miasta, a także rozbudowana infrastruktura miejska wokół inwestycji często jest brana pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o zakupie własnego mieszkania. Taka lokalizacja to jednocześnie szybki dojazd do pracy do miasta, ale i ciche i spokojne miejsce do życia na co dzień. Dodatkowo, zabudowa szeregowa projektowana jest przez doświadczonych urbanistów, którzy stawiają na funkcjonalność i wygodę każdej inwestycji. Blisko znajdują się sklepy, szkoły i place zabaw- wszystko, co potrzebne do komfortowego i spokojnego życia.

Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w domu jednoszeregowym. Często tego typu nieruchomości są kupowane na obrzeżach miast, jednak zdarza się coraz częściej, iż są budowane.

Zalety mieszkania w  domu szeregowym

O domach jednoszeregowych najczęściej mówi się, iż są to nieruchomości, w których bardzo mało osób chce mieszkać. Najczęstszym powodem, dla których wiele osób nie decyduje się na zamieszkanie w tego typu lokum jest fakt, iż nie mamy całkowitej prywatności na podwórku, a także za ścianą mamy sąsiadów. Jednak jak pokazują najnowsze badania, coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę z bloku właśnie do domu jednoszeregowego. Zatem jakie zalety posiada tego typu mieszkanie?

Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że mieszkając w małej społeczności łatwiej nawiążemy więzy sąsiedzkie. Jest to bardzo ważne, ponieważ tego typu kontakty wpływają także na poczucie naszego bezpieczeństwa w mieszkaniu. Jest to idealne mieszkanie dla rodzin z dziećmi, jednak również na zamieszkanie w tego typu domu decydują się starsze, osamotnione osoby. Często emeryci, którzy nie mają rodziny na miejscu mieszkając na takim osiedlu nie czują się tak osamotnieni, jak przykładowo w blokach. Kolejną zaletą domów jednoszeregowych jest fakt, iż przestrzeń wspólna jest ściśle zagospodarowana, jak i również zaprojektowana. Dzięki temu podnosi to także walory estetyczne naszego domu. Nie możemy zapominać także o tym, iż jeżeli zdecydujemy się na budowę tego typu domu, koszty takiej działki są niewielkie. Również koszty budowy domu to nie jest duża kwota, zwłaszcza jeśli podzielimy je z naszym sąsiadem. W porównaniu do domów jednorodzinnych wolno stojących, eksploatacja domu jednoszeregowego jest zdecydowanie tańsza.

Prywatność mieszkania we własnym domu

Warto również pamiętać o tym, iż choć dzielimy pewną przestrzeń na naszej działce z sąsiadem, wejście do obu partii domów jest oddzielne. Dzięki temu możemy zachować prywatność. Także nie możemy zapominać o fakcie, że tego typu domy najczęściej położone są w niewielkiej odległości od centrum miasta. To właśnie na przedmieścia uciekają mieszkańcy bloków i z tego powodu w cichej lokalizacji możemy zakupić atrakcyjny dom. Warto dodać, że przy domu jednoszeregowym mamy możliwość stworzenia własnego ogrodu. Dzięki temu możemy przykładowo posadzić kilka rodzajów warzyw, po które nie musimy już chodzić do sklepu. Także dla osób lubiących ogród jest możliwość posadzenia różnego rodzaju roślinności. Z pewnością nie ma nic przyjemniejszego, jak po ciężkim dniu w pracy wyjść na taras do ogrodu i zrelaksować się.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup lub też na wynajem domu jednoszeregowego, możemy jego poszukiwania rozpocząć od internetu. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło przykładowo „szeregówki Wrocław Ołtaszyn” lub też „domy szeregowe Wrocław Wojszyce”, a także „szeregówki Wrocław Krzyki”. Z pewnością znajdziemy bardzo wiele interesujących ofert.

Domy jednoszeregowe w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność. Coraz więcej osób decyduje się na ucieczkę z miasta i pragnie być bliżej natury. Przede wszystkim wielu osobom zależy także na świeżym powietrzu, jak i bardziej przestronnym mieszkaniu. to wszystko zapewnia nam dom jednoszeregowy, który możemy znaleźć w wielu ogłoszeniach w internecie w naszej okolicy.

Strefa nocna i dzienna

Domy szeregowe zazwyczaj posiadają powierzchnię w granicach 90- 120 m2, co sprawia, że są sensowną alternatywą dla domów wolnostojących. Każdy dom w zabudowie szeregowej zostaje zaprojektowany w taki sam sposób i ma identyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajduje się widny salon, a ponieważ istnieje tutaj konieczność zabudowy wielopoziomowej, sypialnia, tak jak zakładają nowoczesne projekty domów, jest wydzielona na piętrze lub poddaszu w strefie nocnej. Całość z konieczności łączona jest poprzez schody lub wydzieloną klatkę schodową. W pomieszczeniach, które mogą być gorzej doświetlone ze względu na przyleganie do siebie budynków, zazwyczaj aranżuje się korytarz lub łazienkę, gdzie tak duża ilość światła jak w pokoju dziennym właściwie nie jest wymagana.

Komfort i bezpieczeństwo

Ogromną zaletą zabudowy szeregowej jest to, że daje możliwość posiadania osobnego wejścia gwarantującego prywatność, jak i zakłada miejsce na ogródek, a czasem nawet i taras, który może być naturalnym przedłużeniem pokoju dziennego. Osoby, które do tej pory mieszkały w mieszkaniu w mieście wyjątkowo doceniają możliwość posiadania własnej rabaty z kwiatami, czy też miejsca do odpoczynku w ogrodzie. Szeregówki to także bardzo bezpieczne budynki- z jednej strony dlatego, że bliskość sąsiadów sprawia, że zawsze ktoś może popilnować naszego mieszkania, z drugiej strony dlatego, że wiele inwestycji tego typu zakłada nowoczesne systemy alarmowe oraz zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Przy domu znajdzie się miejsce na garaż, a wiele inwestycji zakłada garaże jako element dodatkowy samego domu.

Na co zwrócić uwagę oglądając domy szeregowe Wrocław?

Wiele nowych inwestycji na pewno skusi nas prostą bryłą, energooszczędnością, nowoczesnym projektem i ciekawym układem pomieszczeń. Jednak to, na co na pewno powinniśmy zwrócić uwagę to przede wszystkim odpowiednia izolacja akustyczna mieszkania. Wynika na przykład z szerokości ścian bocznych, które odgradzają nas od sąsiadów. Dzięki odpowiedniej grubości ścian, do wnętrza mieszkania nie będą przedostawać się żadne niepokojące hałasy. Dzięki temu możemy zniwelować problem dużej bliskości sąsiadów do absolutnego minimum.

Kuszące aspekty finansowe nie bez znaczenia

Domy szeregowe są także kuszącą opcją ze względu na aspekty finansowe. Takie mieszkanie jest zazwyczaj znacznie tańsze od domu w zabudowie wolnostojącej. Podczas budowy domów szeregowych koszty rozkładają się na kilku inwestorów. Tańsze są także koszty późniejszego utrzymania budynku, mniejsze są regularne opłaty przypadające na mieszkańców. Co istotne, na etapie budowania inwestycji przyszli właściciele mają możliwość wpływania na wygląd budowli i po części na zastosowane materiały wykończeniowe. Z tego też względu dla wielu osób jest to opcja idealna, na która z chęcią się decydują.

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak przygotować opis nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę strony